Operacja polega na pobraniu z istniejącej piersi odpowiedniej wielkości płata skórno-gruczołowego, który przenoszony jest w miejsce usuniętego wcześniej narządu. Z pobranej tkanki oraz fragmentów skórno-tłuszczowych po mastektomii tworzony jest nowy gruczoł piersiowy. Pierś dawcza, jak i odtworzona są następnie odpowiednio formowane tak, aby biust był kształtny, symetryczny i naturalnie opadający.
Pacjentki po przebytej chorobie onkologicznej, a szczególnie te, u których leczenie wymagało usunięcia chorej piersi, cierpią nie tylko z powodu samego schorzenia, ale także ze względu na utratę atrybutów kobiecości. W tej trudnej sytuacji mogą im pomóc tymczasowo zewnętrzne protezy piersi, ale w szczególności szerokie możliwości zabiegów chirurgicznych.
Kobiety po przebytej mastektomii mogą skorzystać z wielu metod w celu odtworzenia piersi. Najpopularniejsze z nich i stosowane od lat polegają na wszczepieniu implantu lub na przeniesieniu płatów tkanek pobranych z różnych, odległych miejsc ciała Pacjentki. Metody wykorzystujące własną tkankę, mimo że gwarantują odzyskanie pięknej piersi, wiążą się z ryzykiem powikłań w miejscach pobierania materiału do przeszczepu i skutkują powstaniem dodatkowych blizn.
Aby zminimalizować wszelkiego rodzaju ryzyko oraz zmniejszyć dyskomfort Pacjentki, która podczas choroby onkologicznej doświadczyła ogromu bólu i cierpienia, nieustannie poszukuje się i rozwija techniki odtwarzania piersi. Jedną z nich jest rekonstrukcja wykorzystującą tkankę zdrowego gruczołu. Metoda ta powszechnie nazywana jest dzieleniem piersi. Obejmuje ona odtworzenie narządu przy jednoczesnej symetryzacji biustu. Postępowanie to nie tylko umożliwia uniknięcie tworzenia dodatkowych miejsc dawczych, ale także pozwala stworzyć pierś z tkanek, które są już budulcem tego narządu i są lepiej dopasowane pod względem gęstości, struktury czy kolorystyki, niż materiał pobrany z innych obszarów ciała. Procedura ta jest jednoetapowa, a po jej zakończeniu Pacjentka zyskuje kształtny, jędrny i symetryczny biust.
W celu zwiększenia efektów estetycznych i spotęgowania zadowolenia Pacjentki rekonstrukcja piersi może być rozszerzona o lipofilling czy modelowanie biustu.
Przygotowanie do zabiegu:
Pacjentki planujące lub oczekujące na zabieg proszone są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji INFORMACJE.
Zalecenia po zabiegu dzieleniu piersi:
- pobyt w klinice: Pacjentka pozostaje w szpitalu 1-2 dni;
- opatrunki, odzież specjalna: przez co najmniej 8 tygodni należy nosić ochronny, specjalnie dopasowany biustonosz;
- ograniczenia ruchowe: po zabiegu Pacjentka powinna leżeć z uniesioną głową i ramionami, przez pierwsze 3 dni po operacji należy leżeć wyłącznie na plecach, przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu nie wolno podnosić wysoko rąk (najwyżej do poziomu piersi), należy unikać gwałtownych ruchów i skręcania tułowia i nie należy podnosić cięższych przedmiotów, po 2 miesiącach od operacji Pacjentka będzie mogła także powrócić do uprawiania sportu, ale tylko za zgodą lekarza i gdy ćwiczenia nie będą powodowały dolegliwości bólowych w okolicach piersi;
- leki: przyjmowanie leków powinno być uzgodnione z lekarzem prowadzącym, korzystanie z silnych leków przeciwbólowych wymaga szczególnej ostrożności, nie wolno stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi, zaleca się korzystanie z preparatów zapobiegających powstawaniu twardych i przerośniętych blizn;
- inne: od 2. tygodnia po zabiegu wskazane jest wykonywanie masaży piersi, przez co najmniej 3 miesiące nie wolno korzystać z solarium i nie można się opalać, nie wskazane jest też korzystanie z sauny;
- wizyty kontrolne: Pacjentka zobowiązana jest do przyjścia na ustalone indywidualnie z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjentka będzie poinformowana w klinice.