Zyskaj młodzieńczy brzuch!

Plastyka brzucha – abdominoplastyka

Zauważam u siebie utratę estetycznego wyglądu i kształtu brzucha. Mam obwisłą skórę i nadmiar tkanki tłuszczowej w tej okolicy. Ostatnio w krótkim czasie sporo schudłam, ale nadal nie mam płaskiego brzucha. Chciałabym, aby moja sylwetka była bardziej atrakcyjna, dlatego sporo ćwiczę. Niewiele to jednak zmienia w obszarze brzucha. Pragnę, aby był i mniejszy, kształtniejszy i jędrny.

Plastyka brzucha, zwana także abdominoplastyką, jest operacją modelowania ciała. Jej celem jest przywrócenie powłokom brzusznym estetycznego wyglądu. Każda osoba ma inne potrzeby w zakresie odmładzania tej części ciała i każda z nich może skorzystać z szeregu nowoczesnych, operacyjnych metod plastyki brzucha dopasowanych indywidualnie do konkretnych problemów estetycznych.

Szczegóły zabiegu

Standardowo podczas plastyki brzucha lekarz wykonuje poprzeczne cięcie brzucha rozciągające się na całej jego szerokości, od jednej kości biodrowej do drugiej. Abdominoplastyka zwykle nie polega tylko na wycięciu nadmiaru skóry ze środkowej czy dolnej części przednich powłok brzusznych. Nierzadko też, podczas tego zabiegu, modelowane są mięśnie proste brzucha celem podkreślenia talii, a także korygowane jest umiejscowienie pępka. U niektórych Pacjentów potrzebne jest dodatkowo usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z operowanego obszaru. Po zakończonym zabiegu cięcie jest zaszywane. Większość chirurgów stosuje rozpuszczalne szwy, których nie trzeba usuwać. Jeśli zastosowane będą klasyczne nici chirurgiczne, to zostaną usunięte w ciągu kilku dni po operacji.

Kształtny, jędrny i umięśniony brzuch jest niewątpliwie atrybutem nienagannej sylwetki i zapewne większość z nas chciałaby taki mieć. Realizując to pragnienie, stosujemy zdrową żywność, kontrolujemy wagę i staramy się regularnie ćwiczyć. Niestety nie zawsze te starania przynoszą oczekiwane efekty. Okazuje się, że nawet u osób dbających o siebie, które nie mają nadwagi, może pojawić się znaczny i zwiotczały brzuch ze sporym nadmiarem skóry. Może on powstać po przebytej ciąży, jako efekt procesów starzenia się lub z powodu znacznych wahań masy ciała, zarówno tycia jak i chudnięcia, także może być dziedziczny.

W zależności od rodzaju i stopnia niedoskonałości brzucha, stosuje się pełną abdominoplastykę lub miniabdominoplastykę, która jest mniej rozległą wersją pełnej plastyki tej okolicy ciała. Wykonywana jest u Pacjentów, u których defekty estetyczne nie są bardzo rozległe i występują poniżej pępka.

Pierwsze efekty po plastyce brzucha widoczne są już po operacji, te bardziej zadawalające pojawiają się po zejściu obrzęków i zasinień. Jednakże pełen proces gojenia trwa około 6 miesięcy. W efekcie zabiegu i przy zapewnieniu właściwej rekonwalescencji brzuch zyskuje młodzieńczy i estetyczny wygląd. Zapomnijmy zatem o zwiotczałej skórze, nadmiarze tkanki tłuszczowej w tej okolicy czy szerokiej talii. Ponadto dzięki korekcji brzucha, Pacjentki mogą pozbyć się blizny po cesarskim cięciu. Dodatkowym rezultatem tej operacji może stać się zmniejszenie lub zniwelowanie bólu pleców, dzięki ich odciążeniu, a także dzięki przywróceniu siły i stabilności okolicom brzucha i miednicy.

Pamiętajmy, że abdominoplastyka nigdy nie będzie polecana jako zamiennik naturalnego procesu chudnięcia i zdrowej diety. Nie jest też substytutem regularnych i dopasowanych do potrzeb ćwiczeń. Plastyka brzucha nie zniweluje rozstępów powyżej pępka, które zdarzają się czasem osób z wahaniami masy ciała. Podczas operacji możliwe jest ich usunięcie, jeśli akurat znajdują się na powierzchni skóry poniżej pępka.

Pacjenci po abdominoplastyce powinni wyjątkowo dbać o stałą masę ciała. Z tego powodu osobom planującym znaczną utratę masy ciała i kobietom rozważającym zajście w ciąże, zaleca się odsunięcie w czasie decyzji o korekcji brzucha.

Zdarza się, że sama plastyka brzucha będzie niewystarczająca, nie przyniesie zadowalających efektów, szczególnie przy leczeniu Pacjentów z dużymi zniekształceniami powłok brzusznych lub u osób z nadwagą. U tych Pacjentów wskazana jest liposukcja, która może być przeprowadzona 3 miesiące przed samą abdominoplastyką lub jako operacja łączona w 1 etapie.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji INFORMACJE.

Zalecenia po operacji plastyki brzucha:

  • pobyt w klinice: po zabiegu Pacjent będzie przebywał w szpitalu 1-2 doby;
  • opatrunki, odzież specjalna: podczas pierwszych 6 tygodni rekonwalescencji zaleca się noszenie odzieży uciskowej, zarówno w dzień, jak i w nocy, przez kolejne 2 tygodnie zalecamy noszenie jej w dzień,
  • ograniczenia ruchowe: przez 1-2 doby po zabiegu zalecane jest leżenie i przyjmowanie zgiętej postawy, przez minimum 2 tygodnie po zabiegu nie wolno nosić ciężarów – także dzieci, nawet przez 3-4 tygodnie należy prowadzić oszczędny tryb życia, przez co najmniej przez 6 tygodni po operacji należy powstrzymać się od uprawiania sportu, a powrót do niego nie może jednak powodować żadnych dolegliwości;
  • leki: pooperacyjnie stosuje się antybiotykoterapię, pacjent w razie potrzeby przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, silne leki przeciwbólowe należy stosować z dużą ostrożnością;
  • inne: przez minimum 2 tygodnie po operacji zalecamy lekkostrawną dietę, przez minimum 3 tygodnie po zabiegu zabronione jest palenie, spożywanie alkoholu oraz picie napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące po operacji Pacjenci nie mogą opalać się i korzystać z solarium, podczas późniejszych kąpieli słonecznych należy stosować preparaty ochronne z wysokim filtrem UV;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Tak, po tym zabiegu, przez parę dni, Pacjent może mieć pozostawione dreny – mają one na celu usuwanie płynów gromadzących się w operowanej okolicy ciała.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań, szczególnie ta mocno inwazyjna. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla tego zabiegu Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Tak, będzie on obrzęknięty lub/ i zasiniony. Jest to nieodzowny element tak rozległego zabiegu. Standardowo objawy te ustępują po 2-3 tygodniach. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do 3 miesięcy.

Plastyka brzucha jest operacją, a po każdej operacji powstaje blizna. Jest ona różna w zależności od zastosowanej metody zabiegu. Zwykle, klasyczna blizna o sporym rozmiarze, może być ukryta pod kostiumem kąpielowym, także bikini. Blizna przy pępku natomiast, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, pozostaje bardzo dobrze ukryta. Aby zminimalizować blizny należy unikać zginania, skręcania ciała i podnoszenia ciężkich przedmiotów (także dzieci), przez co najmniej cztery do ośmiu tygodni po zabiegu.

Pacjent po zabiegu może odczuwać ból o różnym nasileniu. Będzie on sukcesywnie ustępował wraz z gojeniem się miejsca pooperacyjnego. Niektóre osoby mogą doświadczać przewlekłych dolegliwości bólowych powodowanych podrażnieniem nerwów przez kształtującą się bliznę.

Standardowo po takim zabiegu, Pacjenci wracają do pracy po około 2 tygodniach, pod warunkiem wykonywania pracy nieobciążającej fizycznie. Rekonwalescencja po takiej operacji jest dość wymagająca. Dlatego też nie zalecamy wcześniejszego podjęcia pracy. Niektórzy Pacjenci potrzebują nawet 6 tygodni na powrót do normalnego trybu życia.

Doradzamy zrzucenie wagi przed podaniem się takiej operacji. Odchudzanie po tym zabiegu może spowodować obwisanie skóry, a co za tym idzie utratę uzyskanych wcześniejszej efektów. Ponadto Pacjenci z otyłością są bardziej narażeni na wystąpienie powikłań pooperacyjnych.

Tak, jeśli rekonwalescencja po cesarskim cięciu przebiegała prawidłowo. Jednakże proszę pamiętać, że temu zabiegowi można poddać się nie wcześniej niż 12 miesięcy po cesarskim cięciu.

Tak! Zabieg ten sprawdza się doskonale zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

W takim przypadku należałoby raczej zastanowić się nad abdominoplastyką łączoną z odessaniem tkanki tłuszczowej niż nad samą liposukcją.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

3-4 h

Znieczulenie 

ogólne

Pobyt w klinice 

2-3 doby

Zdjęcie szwów 

od 7 do 14 dni po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwałe, jednakże problem może powrócić w przypadku przybrania na wadze bądź zajścia w ciążę

Przeciwwskazania 

nadmierna otyłość, ciąża, karmienie piersią, nieuregulowana cukrzyca bądź nadciśnienie, stany zapalne

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź