Rzeźbienie ucha

Rekonstrukcja ucha

Urodziłam się z nieprawidłowo wykształconą małżowiną uszną. Miałam szczęście, że w dzieciństwie rówieśnicy nie wytykali mnie palcami z powodu tej deformacji. Ponieważ byłam akceptowana taka jaką jestem, to nigdy nie zastanawiałam się nad tym co można zrobić, aby moje ucho wyglądało prawidłowo. Zawsze miałam długie włosy, które zasłaniały zniekształconą chrząstkę. Nigdy też nie miałam problemów ze słuchem. W ostatnim czasie zmieniłam fryzurę na krótką i brak w pełni wykształconego ucha zaczął mi przeszkadzać.

Rekonstrukcja ma na celu całkowite lub częściowe odtworzenie i ukształtowanie małżowiny usznej z tkanki własnej Pacjenta, tak aby wyglądało ono naturalnie i estetycznie.

Szczegóły zabiegu

Operacja składa się z dwóch etapów rozłożonych w czasie. W pierwszym etapie pobiera się chrząstkę z łuku żebrowego i formuje się z niej rusztowanie nowej małżowiny, które wszczepia się w miejsce docelowe, w specjalnie przygotowaną tam kieszeń skórną. Jeśli u leczonej osoby występowała szczątkowo wykształcona małżowina, to jest ona wcześniej usuwana. Utworzona z pobranej chrząstki nowa konstrukcja pozostaje pod skórą Pacjenta około 6 miesięcy. Następnie oddzielana jest od głowy i wytworzony zostaje rowek zauszny.

Rekonstrukcję ucha przeprowadza się u osób, którzy od urodzenia borykają się z problemem niewykształconej prawidło małżowiny usznej oraz u Pacjentów, u których ta część ciała została zdeformowana na skutek wypadków czy przebytych chorób.

Ucho zewnętrzne, tak jak ucho środkowe i wewnętrzne, tworzy się na wczesnym etapie życia płodowego. W tym okresie pojawiają się też wady rozwojowe małżowiny usznej, która jest częścią ucha zewnętrznego. Tworzy ją fałd skóry rozłożony na tkance chrzęstnej. Dzieci, u których rozwój płodowy ucha został zaburzony, mogą urodzić się z brakiem małżowiny usznej (anocja), albo z jej całkowitym niedorozwojem (mikrocja) – w miejscu jej występowania, pod skórą, powstają zgrubienia – lub od urodzenia mają częściowy niedorozwój ucha, który przybiera rożne, nieprawidłowe formy.

Wspomniane schorzenia występują częściej u chłopców, nierzadko po prawej stronie, sporadycznie obustronnie. Przyczynami ich powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne, mogą powodować je infekcje, które matka dziecka przechodziła w I trymestrze ciąży, jak i przyczyniają się do nich niektóre leki przyjmowane w tym okresie rozwoju płodu.

Niwelowanie wad rozwojowych ucha jest procesem złożonym, może być wieloetapowe i polega na odtworzeniu małżowiny z tkanki chrzęstnej innych obszarów ciała Pacjenta, przeszczepieniu jej w miejsce, gdzie występują braki lub w obszar deformacji.

Ubytki ucha nabyte w ciągu życia mogą mieć różny charakter i wielkość. Mogą dotyczyć skóry, zarówno skóry i chrząstki lub pełnej grubości małżowiny usznej. W przypadku mniejszych braków skórnych leczenie może ograniczyć się tylko do miejscowej plastyki. Większe ubytki będą wymagały bardziej skomplikowanego leczenia, w tym przeszczepu chrząstki z sąsiedniego ucha bądź z żeber.

Rekonstrukcja ucha jest skomplikowaną procedurą, ale przynosi spektakularne efekty. Pacjenci poddani operacji mogą cieszyć się naturalnie i estetycznie wyglądającą małżowiną uszną, która kształtem i rozmiarami dopasowana jest do głowy i twarzy leczonej osoby.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji INFORMACJE.

Zalecenia po rekonstrukcji ucha:

  • pobyt w klinice: po zabiegu jeszcze tego samego dnia Pacjent może wrócić do domu, zarówno po pierwszym etapie rekonstrukcyjnym, jak i drugim;
  • ograniczenia ruchowe: przez 4 do 6 tygodni nie wolno wykonywać ćwiczeń fizycznych, zalecane są natomiast spacery;
  • opatrunki i odzież specjalna: przez pierwszy tydzień po zabiegu Pacjent nosi opaskę chirurgiczną, która przez następne 3 tygodnie zastąpiona będzie własną opaską, należy ją nosić zarówno w dzień, jak i w nocy, przez kolejne 3 tygodnie Pacjenci zakładają ją już tylko na noc, opaska nie powinna nadmiernie uściskać głowy;
  • leki: zasadniczo pooperacyjnie nie stosuje się antybiotykoterapii, Pacjent w razie potrzeby przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
  • inne: wskazane jest spanie na miękkim podłożu, zaleca się noszenie ubrań rozpinanych, przez nawet 14 dni po zabiegu zabronione jest prowadzenie długich rozmów telefonicznych i korzystania ze słuchawek, polecana jest dieta lekkostrawna bez produktów wymagających intensywnego gryzienia i długiego żucia, do czasu zakończenia procesu gojenia nie wolno palić papierosów, przebywać w towarzystwie osób palących, nie wolno też spożywać alkoholu i napojów zawierających kofeinę, okulary można założyć dopiero po 4 tygodniach od operacji, przez 3 miesiące należy unikać kąpieli słonecznych i solarium;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Rezultat rekonstrukcji widać bezpośrednio po zabiegu. Jednakże ostateczny efekt można ocenić po 6-12 miesiącach od operacji.

U dzieci, mimo że nie osiągnęły jeszcze wieku dojrzewania, można przeprowadzić rekonstrukcję ucha. Zabiegi te wykonuje się najwcześniej w 7. roku życia Pacjenta. Wcześniej osoba leczona może nie mieć wystarczającej ilości chrząstki do pobrania, która ma być fundamentem nowej małżowiny. O tym czy mały Pacjent będzie mógł poddać się operacji lub czy będzie ona odroczona w czasie, zdecyduje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Celem operacji jest nie tylko odtworzenie ucha, ale nadanie mu naturalnego kształtu, tak aby nie odróżniało się ono od drugiego i pasowało do twarzy i głowy Pacjenta. Jeśli operację przeprowadza doświadczony chirurg plastyczny, to w efekcie operacji osoba leczona zyska kształtną i estetyczną małżowinę uszną.

Niestety nie każdy może skorzystać z możliwości odtworzenia ucha z wykorzystaniem własnej tkanki. Przede wszystkim zabieg nie jest polecany osobom starszym, które utraciły ucho z powodu przebytej choroby onkologicznej. Rekonstrukcja może nie przynieść zadowalających efektów u Pacjentów, którzy mieli wcześniej operacje w okolicach uszu i pozostawiły one za sobą znaczące blizny.

Operacja odtworzenia ucha bądź jego części uznawana jest za bezpieczną, gdyż wykorzystuje tkanki Pacjenta, przez co nie są one narażone na odrzucenie.

Rekonstrukcja ucha jest zabiegiem chirurgicznym, a po takich zabiegach powstają blizny. Właściwa pielęgnacja miejsc po nacięciu sprawi, że będą one mało widoczne.

Uformowanie ucha z materiału Pacjenta nie jest jedyną metodą rekonstrukcyjną. Można także rozważyć wszczepienie implantów tytanowych, na których umieszcza się protezę. W efekcie zabiegu Pacjent zyskuje małżowinę uszną do złudzenia przypominającą naturalne ucho. O tym, jaką metodę rekonstrukcyjną warto zastosować w danym przypadku, zdecyduje lekarz wraz z Pacjentem po przeanalizowaniu danej jednostki chorobowej.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla tego zabiegu Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Rezultat zabiegu jest trwały. Czasami jednak ucho może nieznacznie zmienić swój wygląd. Chrząstka może się odkształcić.

Stworzona konstrukcja małżowiny usznej będzie wystarczająco stabilna i silna i nie powinna stwarzać problemów z utrzymaniem aparatu, zwłaszcza tych współczesnych lekkich i małych. Kształtując ucho chirurg nie zapomina o naturalnych wypustkach i wgłębieniach, które pozwolą na właściwe zamocowanie urządzenia. Należy jednak pamiętać, że operowane miejsce musi być właściwie wygojone. Jeśli Pacjent będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, to należy je wyjaśnić z lekarzem prowadzącym.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

2-3h

Znieczulenie 

ogólne

Pobyt w klinice 

1 dzień po pobraniu i przeszczepie chrząstki i 1 dzień po oddzieleniu ucha od głowy 

Zdjęcie szwów 

w 7.-14. dniu po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały

Przeciwwskazania 

problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża, karmienie piersią, infekcje skóry

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź