Naturalne piękno
Medycyna estetyczna
Nieinwazyjne zabiegi upiększające oraz korekcja niedoskonałości
Medycyna estetyczna jest dyscypliną medyczną, której celem jest uwypuklenie naturalnego piękna Pacjentów poprzez stosowanie rozmaitych zabiegów upiększających oraz przez korekcję wielu niedoskonałości, niewymagających zastosowania inwazyjnych technik z zakresu chirurgii plastycznej. I choć początkowo ograniczała się głównie do niwelowania defektów dermatologicznych, obecnie oferuje wiele procedur opóźniających pojawienie się pierwszych efektów starzenia się skóry i poprawiających jej kondycję lub korygujących już powstałe mankamenty estetyczne, skupia się na likwidowaniu zmarszczek, cellulitu, wygładzeniu blizn czy usuwaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Medycyna estetyczna zajmuje się także modelowaniem i uszlachetnianiem kształtu twarzy, ust czy dłoni. Staje się coraz bardziej popularna, a jej możliwości poprawy atrakcyjności ciała nieustanie się zwiększają.
Nie można dokładnie określić, kiedy rozpoczęła się historia medycyny estetycznej. Jeśli uznamy, że liczne zabiegi upiększające stosowane w starożytności przez mieszkańców Grecji, Egiptu czy Rzymian były jej początkiem, to dyscyplina ta miałaby nawet kilka tysięcy lat. Jednakże dopiero w XX wieku we Francji powstało pierwsze Towarzystwo Medycyny Estetycznej, które zostało założone przez Jean Jacques Legranda, uznawanego obecnie za prekursora tej dziedziny.
W Polsce medycyna estetyczna zaczęła być popularyzowana w latach 90. ubiegłego stulecia, wtedy też stworzono Sekcję Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. Przez prawie 30 lat organ ten zwiększał zakres działalności. W obecnej, bardziej rozbudowanej formie jako Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging dba o najwyższe standardy bezpieczeństwa zabiegów, upowszechnia najnowsze osiągniecia tej dziedziny medycyny oraz propaguje tę specjalistyczną wiedzę w społeczeństwie, które dzięki niemu, jest coraz bardziej świadome możliwości, jakie niesie ze sobą nowoczesna medycyna estetyczna. Polscy specjaliści zajmujący się tą dziedziną medycyny są doceniani za swoją wiedzę i umiejętności nie tylko na rodzimym rynku, ale także na arenie międzynarodowej.
Niewątpliwą zaletą zabiegów medycyny estetycznej jest ich mała inwazyjność. Zazwyczaj procedury medycyny estetycznej nie muszą być poprzedzone dodatkową wizytą konsultacyjną, a po ich zrealizowaniu Pacjenci nie wymagają opieki szpitalnej, udają się do domu i funkcjonują z reguły bez większych ograniczeń.
Pierwsze efekty wielu zabiegów estetycznych można obserwować bezpośrednio po ich wykonaniu, zwłaszcza tych mających na celu wypełnienie, modelowanie lub powiększenie niektórych obszarów ciała. Jednakże na bardziej spektakularny efekt odmłodzenia, wygładzenia czy nawilżenia skóry będzie trzeba poczekać nawet kilka tygodni, dając czas zastosowanym preparatom na pobudzenie naszych komórek do regeneracji.
Zabiegi medycyny estetycznej wykonuje się najczęściej w seriach, tak aby uzyskać doskonały efekt końcowy. W celu utrzymania osiągniętych rezultatów zaleca się powtarzanie tych procedur co jak czas, różny w zależności od rodzaju zabiegu.
Medycyna estetyczna, jej procedury, stają się coraz bardziej popularne i korzysta z nich coraz większa grupa zainteresowanych. Należą do nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy nie tylko pragną zniwelować niedoskonałości swojego ciała, ale także jak najdłużej cieszyć się atrakcyjnością i zdrowiem. Możliwości tej gałęzi medycyny doceniają osoby w różnym wieku, te młodsze zazwyczaj w ramach profilaktyki jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji, nieco starsze czerpiące z jej możliwości w celu regeneracji, poprawy wyglądu czy usunięcia pierwszych oznak starzenia. Należy podkreślić, iż medycyna estetyczna ma znaczne ograniczenia w uzyskaniu estetycznego efektu końcowego, który często jest wyłącznie tymczasowy. Mniej inwazyjne procedury medyczne charakteryzują się znacznie mniejszymi możliwościami korekcji i nie są alternatywą dla bardziej skomplikowanych i wymagających operacji chirurgicznych. Wskazania do ich przeprowadzenia stanowią często jednak korzystne uzupełnienie możliwości leczenia chirurgicznego. Dlatego dzięki medycynie estetycznej Pacjenci mogą cieszyć się młodszym i atrakcyjnym wyglądem, przy uwzględnieniu możliwości danej procedury.
Estetyka ciała, poszczególnych jego obszarów, zwłaszcza twarzy, szyi i dłoni, staje się dla nas coraz istotniejsza i coraz więcej uwagi poświęcamy, aby ją utrzymać. Już teraz dzięki medycynie estetycznej możemy zrobić wiele dla naszego wyglądu i samopoczucia. Jednakże specjaliści nieustannie badają specyfikę wielu substancji i poszukują takich, które szybciej będą pobudzały nasze komórki do regeneracji, dłużej będą w stanie utrzymać efekty ich odbudowy i będą jednocześnie bezpieczne dla naszych organizmów. Naukowcy pracują także nad szerszym wykorzystaniem fal świetlnych, radiowych czy ultradźwiękowych w leczeniu niedoskonałości naszego ciała. Dlatego możemy spodziewać się, że przyszłość medycyny estetycznej przyniesie jeszcze bardziej celowane i długotrwałe sposoby nieinwazyjnej profilaktyki młodzieńczego wyglądu ciała lub korekcji już powstałych objawów starzenia, a z jej możliwości będziemy korzystać coraz częściej i chętniej.