Rzeźbienie smukłych ramion

Plastyka ramion – brachioplastyka

Nigdy nie należałem do szczupłych osób. Od jakiegoś czasu uczęszczam regularnie na siłownię. Niestety nie jestem w stanie pozbyć się nieatrakcyjnej, zwisającej skóry ramion. Przyznaję się, ostatnio sporo schudłem. Ćwiczę, chodzę na masaże, ale niestety niewiele to daje. Wiem, że moje ciało i mięśnie wymagają jeszcze sporo pracy i jest widoczny progres, ale problem ramion zdecydowanie się pogłębia. Nie marzę o sylwetce sportowca, ale latem chciałbym nie wstydzić się swojego ciała.

Plastyka ramion, zwana także brachioplastyką, jest zabiegiem, którego celem jest redukcja skóry w okolicach ramion, także zbędnej tkanki tłuszczowej, wraz z wyprofilowaniem tej części ciała.

Szczegóły zabiegu

Rozpoczynając klasyczną plastykę ramion (lifting tej okolicy), chirurg plastyczny wykonuje nacięcie rozpoczynające się tuż za łokciem, po wewnętrznej stronie ramienia, a kończące się w okolicach pachy. Następnie lekarz oddziela skórę od reszty tkanki, wycina ją, a pozostałą część odpowiednio naciąga i zszywa. Jeśli w operowanej okolicy zgromadzony jest także nadmiar tkanki tłuszczowej, to zostaje on usunięty. Nacięcia po wykonanym zabiegu zszywane są cienkimi nićmi chirurgicznymi, które ściąga się 7-10 dni po operacji. Alternatywnie zakładane są szwy rozpuszczalne, które w procesie gojenia wchłaniają się i nie ma potrzeby ich usuwania.

Współczesna moda promuje często stroje z odkrytymi ramionami. Bluzki i sukienki bez rękawów są niezwykle lubiane przez kobiety. Dyskretnie wyeksponowane i odsłonięte ramiona są jednocześnie bardzo atrakcyjne dla mężczyzn i działają na nich niezwykle zmysłowo. U mężczyzn właściwie ukształtowane i umięśnione ramiona stanowią symbol siły, które kobietom kojarzą się z zapewnieniem bezpieczeństwa i odwagą ich właścicieli. W dawnych kulturach mocne i prężne barki były synonimem pracowitości, energii i zdrowia. Niestety grube, niekształtne ramiona są problemem zarówno przedstawicieli płci żeńskiej, jak i męskiej. Nie zawsze możliwe jest uzyskanie szczupłych ramion wyłącznie dzięki dobrze zbilansowanej diecie czy regularnym ćwiczeniom. Dlatego też brachioplastyka staje się coraz bardziej popularną metodą kształtowania tej części ciała. Poddają się jej nie tylko osoby, które w bardzo szybkim czasie schudły i proces ten pozostawił po sobie niechciany nadmiar skóry, ale także te z masywnymi ramionami powstałymi z powodu przerostu tkanki tłuszczowej lub osoby dojrzałe, których skóra ramion obwisła, na skutek utraty elastyczności białek kolagenowych, w wyniku procesów starzenia się.

W zależności od zakresu deformacji ramion można skorzystać z dwóch opcji korekcji tych niedoskonałości. Można poddać się liposukcji, której zadaniem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej lub liftingowi, który skupiony jest na usuwaniu nadmiaru skóry. W przypadku, gdy u Pacjenta występuje połączenie zarówno nadmiaru skóry, jak i tłuszczu procedury te wykonuje się jednocześnie. Małe ilości zbędnej skóry usuwane są podczas minibrachioplastyki, która pozostawia mniejsze blizny umiejscowione w okolicy pach. W celu uzyskania bardziej imponującej zmiany wyglądu ramion, lifting można uzupełnić o przeszczep tkanki tłuszczowej (lipofilling) w okolice mięśnia naramiennego. Więcej informacji o zabiegu wypełniania własnym tłuszczem znajduje się na stronie Lipofilling.

Liposukcję ramion można wykonać u osób, u których tkanka tłuszczowa zgromadziła się nadmiernie w tej okolicy ciała, ale ich skóra nadal jest w dobrej kondycji, jest jędrna, napięta i bez rozstępów. Istnieje zatem szansa na obkurczenie się skóry i uzyskanie estetycznie wyglądających ramion. Po liposukcji, która wymaga wykonania tylko małego nacięcia nad łokciem, blizny nie powinny być znacząco widoczne. Jeśli samo odsysanie tłuszczu nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a kształt i kontur ramion nie jest zadowalający, pełna brachioplastyka jest nadal możliwa do wykonania.

Liposukcja ramion stosowana jest zwykle u stosunkowo młodych Pacjentów, którzy nie stracili dużo na wadze, nie mają dużych pokładów zbędnej tkanki tłuszczowej, a ich skóra jest wystarczająco elastyczna.

Po plastyce ramion Pacjent zyskuje ich naturalną formę i kształt. Skóra ramion jest podniesiona i bardziej jędrna.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji INFORMACJE.  

Zalecenia po plastyce ramion:

  • pobyt w klinice: jeśli operacja przebiegała w znieczuleniu ogólnym, Pacjent pozostaje 1 dzień w szpitalu;
  • opatrunki i odzież specjalna: Pacjent przez 4 tygodnie powinien nosić specjalne rękawy uciskowe, które będą modelowały tę okolicę ciała i działały będą przeciwzakrzepowo;
  • ograniczenia ruchowe: przez 2 tygodnie po operacji należy ograniczyć aktywność o większym nasileniu, po 2 miesiącach od zabiegu, po konsultacji z lekarzem, można powrócić do ćwiczeń, sportu, ale tylko wtedy, gdy te czynności nie powodują dolegliwości bólowych w operowanej okolicy;
  • leki: zalecana jest antybiotykoterapia, po zabiegu można przyjmować leki tylko uzgodnione z lekarzem, w czasie korzystania z silnych leków przeciwbólowych zabrania się prowadzenia samochodu, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
  • inne: po zdjęciu szwów zalecane są masaże i stosowanie specjalnej maści na blizny, przez 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z sauny, przez co najmniej 3 miesiące nie można opalać okolic operowanych, zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Po zabiegu, tak jak po każdej operacji chirurgicznej zostają blizny. Jeśli zabieg polegał tylko na odessaniu tłuszczu, to powstałe blizny nie są duże, gdyż podczas procedury wykonuje się tylko małe nacięcia. Jeśli zakres zabiegu jest większy i usuwany jest także nadmiar skóry, należy liczyć się z większymi bliznami. Przy ich właściwej pielęgnacji, stają się mniej widoczne i kłopotliwe. Gdy osoba, która miała usuwany nadmiar skóry, stoi z opuszczonymi ramionami, przylegającymi do ciała, blizny są całkowicie niewidoczne. Jeśli natomiast podniesie ręce do góry i ich wewnętrzna część ramion nie jest niczym zasłonięta, blizny mogą być jednoznacznie zauważalne.

Jeśli Pacjent nie ma tendencji do powstawania bliznowców, to w ciągu 6-12 miesięcy większość blizn powinna wyblednąć i być dostrzegalna tylko nieznacznie.

Idealnymi kandydatami do przeprowadzenia zabiegu są osoby, które w wyniku utraty masy ciała mają znaczny nadmiar skóry ramion. Operacji mogą poddać się również osoby w sile wieku, których skóra w wyniku starzenia się straciła jędrność i zaczęła obwisać.

Zdarza się, że ten zabieg wykonywany jest razem z innymi procedurami. Pacjenci, którzy stracili sporo kilogramów, zazwyczaj rozważają jednoczesną korekcję innych okolic ciała, liposukcję brzucha czy ud.

Można stwierdzić, że rezultat tej operacji jest długotrwały. Ramiona po operacji są szczupłe, a skóra jest na nich naciągnięta. Procesy starzenia, ewentualne wahania wagi mogą jednak spowodować rozluźnienie się tkanki i utratę jędrności skóry.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. O możliwości wystąpienia powikłań ogólnych i tych charakterystycznych dla określonego zabiegu, każdy Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Tak, oczywiście. Liposukcja nie jest przeciwskazaniem do wykonywania ćwiczeń. Jednak można do nich powrócić po zakończeniu procesu rekonwalescencji.

Powrót do obowiązków zawodowych uzależniony jest od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli Pacjent pracuje w biurze i jego zadania nie wymagają większej aktywności fizycznej, już po 5–7 dni od zabiegu może wrócić do pracy. Jeśli natomiast wykonuje pracę fizyczną, należy odczekać co najmniej 10 do 14 dni, a przed powrotem skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Jeśli rezultaty wcześniejszego zabiegu nie są wystarczające lub z upływem czasu stały się mniej widoczne, można rozważyć powtórne wykonanie zabiegu.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

1-1,5 h

Znieczulenie 

ogólne

Pobyt w klinice 

1 dzień

Zdjęcie szwów 

7-10 dni po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały

Przeciwwskazania 

problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, zaburzenia krzepliwości, ciąża, karmienie piersią

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź