Zabieg polega na wykonaniu nacięcia długości 5-7 cm pod kolanem Pacjenta. Po skrupulatnym przygotowaniu odpowiedniej kieszeni na implant wprowadza się jedną lub dwie protezy. Po ich odpowiednim umieszczeniu i precyzyjnym ukształtowaniu, tkanki zszywane są warstwowo z wykorzystaniem rozpuszczalnych lub standardowych nici chirurgicznych.
O atrakcyjności fizycznej i kanonach piękna napisano i powiedziano już wiele. Chcąc nie chcąc, przyglądamy się innym osobom i podświadomie oceniamy ich wygląd. Zwracamy uwagę na twarz, dłonie, klatkę piersiową, a także na nogi. Kobietom podobają się wysportowane, odpowiednio wyrzeźbione męskie uda i umięśnione łydki. Mężczyźni natomiast zwracają uwagę na szczupłe, smukłe i długie nogi płci pięknej. Przeprowadzono wiele badań, których celem było określenie wzorca łydek idealnych, perfekcyjnych po względem zarówno kształtu, jak i właściwych proporcji. Kobieca kończyna dolna uznawana jest za atrakcyjną, gdy udo, kolano i kostka tworzą tworzą linię prostą, a łydka od wewnętrznej strony ma nieznaczny, ale dobrze zarysowany łuk. Męska łydka powinna być masywniejsza u góry i mocniej umięśniona.
Wygląd nogi w dolnej jej części pod kolanami można poprawić zarówno poprzez regularne ćwiczenia, jak i zabiegi chirurgiczne. Na operację, a właściwie wszczepienie implantów, Pacjenci decydują się głównie ze względów estetycznych, gdy są niezadowoleni z wielkości i asymetrii łydek, bądź gdy cierpią z powodu deformacji nabytej w wyniku choroby czy wypadku.
Implanty łydek mają bardzo naturalną budowę i występują w wielu rozmiarach i kształtach. Są dobierane indywidualnie, tak aby z pozostałymi częściami kończyny stanowiły harmonijną całość i podkreślały atuty nóg, zarówno kobiecych, jak i męskich. To mężczyźni stanowią większą grupę Pacjentów korzystających z dobrodziejstwa plastyki łydek.
Protezy występują w formie anatomicznej lub wrzecionowatej. Anatomiczne implanty mają asymetryczny kształt i są szersze w swojej górnej części. Wszczepione wyglądają jak właściwie ukształtowany mięsień wypracowany odpowiednimi ćwiczeniami. Najczęściej korzystają z nich właśnie mężczyźni. Drugim rodzajem popularnych implantów są protezy wrzecionowate, które są symetryczne i cieńsze od implantów anatomicznych. Są one stosowane zazwyczaj u kobiet, których marzeniem jest wysmuklenie łydek. Wykorzystywane są także u Pacjentów z ubytkami tkanek w obszarze nóg i doskonale sprawdzają się w kształtowaniu dolnej, jak i środkowej części łydki.
W zależności od założonego celu operacji implanty można umieścić po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie łydki lub po obu stronach jednocześnie. Protezy wykonywane są z silikonu, z różnych jego form. Najczęściej wykorzystywane są implanty ze stałego silikonu, bądź też wypełnione żelem silikonowym. Protezy umieszcza się pod skórą, tuż pod powięzią lub w obrębie mięśnia łydki. Pierwsza technika usytuowania implantu jest mniej inwazyjna, a co za tym idzie, szybciej przebiega proces rekonwalescencji. Jednakże w tej sytuacji istnieje większe prawdopodobieństwo niechcianego przemieszczenia się protezy. Wszczepienie implantu pod mięsień jest bardziej złożoną procedurą, gdyż wymaga wykonania głębszych i precyzyjniejszych nacięć. Po operacji Pacjent dłużej dochodzi do siebie, ale implant jest bezpieczniej umieszczony w mięśniu i ostateczny rezultat estetyczny operacji jest korzystniejszy.
Efekt plastyki łydek widoczny jest już po zabiegu. Jednak operowane miejsca będą po nim obrzęknięte, zaczerwienione, mogą pojawić się zasinienia. Niedogodności te powinny ustąpić w ciągu kilkunastu dni od wykonania operacji. Będzie to dobry moment na oszacowanie końcowego efektu przeprowadzonej interwencji chirurgicznej.
Łydki po zabiegu wyglądają bardzo naturalnie, a ich kształt zależy od rodzaju wybranego implantu. Kobieca łydka staje się symetryczna i smukła. Mężczyźni natomiast zyskują łydkę solidniej zbudowaną od góry, która wygląda jak właściwie i naturalnie ukształtowany mięsień.
Przygotowanie do zabiegu:
Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji INFORMACJE.
Zalecenia po wszczepieniu implantów łydek:
- pobyt w klinice: Pacjent pozostaje 1 lub 2 dni w szpitalu;
- opatrunki: nie należy moczyć opatrunku, a pierwszy prysznic można wziąć już po jego ściągnięciu, po operacji zaleca się noszenie podkolanówek uciskowych;
- ograniczenia ruchowe: Pacjent powinien jak najczęściej leżeć z uniesionymi nogami, ale zalecane jest też spacerowanie, przez co najmniej 3 tygodnie należy wyjątkowo dbać i oszczędzać nogi – nie nadwyrężać ich, a przez około 5-6 tygodni unikać wykonywania ciężkiej pracy;
- leki: Pacjent może przyjmować leki tylko uzgodnione z lekarzem, zalecana jest antybiotykoterapia, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
- inne: przez co najmniej 3 tygodnie po operacji nie wolno pić alkoholu, palić papierosów i spożywać napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny i opalania się, zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV;
- wizyty kontrolne: Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone indywidualnie z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.