Rozpoczynając operację, chirurg plastyczny wykonuje standardowo cięcie okołootoczkowe, na linii otoczki sutkowej i skóry go otaczającej. Następnie odseparowuje skórę od gruczołu piersiowego, uzyskując w ten sposób dostęp do tkanki, która ma być redukowana. Po usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej wraz z przerośniętym gruczołem piersiowym, może być założony dren ssący. Rana zaszywana jest bardzo cienkimi nićmi chirurgicznymi. Jeśli korekcji podlegała większa ginekomastia, może pojawić się potrzeba usunięcia nadmiaru skóry.
Ginekomastia, czyli obecność zauważalnego gruczołu piersiowego u mężczyzny, występuje w czasie burz hormonalnych u niemowląt i chłopców w wieku dojrzewania oraz u starszych panów. U najmniejszych dzieci pojawia się na krótki okres po urodzeniu. Szacuje się, że występuje u więcej niż połowy dorastających chłopców i u większości z nich mija bez podjęcia leczenia, w momencie osiągnięcia przez nich dorosłości. Cierpią na nią także mężczyźni po 50. roku życia.
Istnieje wiele przyczyn przerastania męskiego gruczołu piersiowego. Powszechną przyczyną ginekomastii jest nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej bądź wahania poziomu hormonów płciowych, między innymi estrogenów i androgenów. Jednakże u części osób może być ona wynikiem występowania wielu chorób i dlatego wymaga pogłębionej diagnostyki. Czasami ginekomastia spowodowana jest również genetyką. Może być także rezultatem korzystania z niektórych leków i hormonów, nadmiernego spożywania alkoholu lub być skutkiem działania sterydów przyjmowanych przez mężczyzn pragnących zbyt szybko zbudować masę mięśniową.
Przed przystąpieniem do zabiegu redukcji piersi diagnozuje się przyczynę ginekomastii. Panowie z przerostem gruczołu piersiowego mogą być kierowani na badania obrazowe celem wykluczenia nowotworu piersi, wykonują również szereg badań laboratoryjnych. Należy bowiem wyeliminować ewentualną patologię męskich atrybutów, czyli jąder i prostaty, a także choroby płuc, wątroby, nerek i tarczycy, które także mogą powodować ginekomastię.
Przerost męskich piersi może mieć charakter zmian niewielkich, średnich i znacznych. Od ich specyfiki uzależniona będzie rozległość operacji. Po korekcji ginekomastii, która jest niezwykle popularną procedurą zwłaszcza wśród młodych mężczyzn, Pacjenci zyskują estetycznie ukształtowaną, męską klatkę piersiową. Ta spektakularna zmiana może przyczynić się także do wzmocnienia poczucia własnej wartości i pewności siebie.
Przygotowanie do zabiegu:
Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji INFORMACJE.
Zalecenia po redukcji męskich piersi:
- pobyt w klinice: jeśli operacja przebiegała w znieczuleniu ogólnym, Pacjent pozostaje 1 dzień w klinice;
- opatrunki i odzież specjalna: opatrunek powinien być zmieniany raz dziennie, najlepiej po kąpieli, Pacjent przez 8 tygodni powinien nosić specjalną kamizelkę uciskową, która będzie modelowała operowaną okolicę ciała;
- ograniczenia ruchowe: przez 2 tygodnie po operacji należy ograniczyć aktywność o większym nasileniu, w tym także ćwiczenia angażujące mięśnie klatki piersiowej, po 2 miesiącach od operacji – po konsultacji z lekarzem – można powrócić do ćwiczeń, sportu, ale tylko wtedy, gdy te czynności nie powodują bólu w okolicach klatki piersiowej;
- leki: Pacjent może przyjmować leki tylko uzgodnione z lekarzem – w tym zalecone antybiotyki, z silnych preparatów przeciwbólowych należy korzystać z rozwagą, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi, zalecane jest aplikowanie specjalnej maści na blizny;
- inne: przez co najmniej 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z sauny, przez 3 miesiące nie można także opalać okolic operowanych, zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV;
- wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.