Co warto wiedzieć o liftingu piersi i jak się do niego przygotować?
Czym jest lifting piersi?
Mastopeksja (lifting piersi) to zabieg pozwalający na podniesienie opadającej piersi, poprawę jej kształtu, a także usunięcie nadmiaru skóry. Efektem jest przywrócenie dawnego położenia gruczołów piersiowych i poprawa ich napięcia. Sam lifting nie zmieni znacząco rozmiaru biustu, jednak taki zabieg może być połączony z powiększeniem lub zmniejszeniem piersi.
Lifting piersi – dla kogo?
Opadanie piersi może występować u kobiet w różnym wieku. Dotyczy młodych kobiet z nadmiarem cienkiej skóry lub zbyt dużymi gruczołami piersiowymi, pacjentek w średnim wieku np. ze zmianami po laktacji oraz kobiet po menopauzie – na skutek wahań wagi, spadku jędrności skóry czy działania grawitacji. Jeżeli należysz do jednej z tych grup i zauważyłaś zmiany w wyglądzie swoich piersi, ten zabieg jest dla Ciebie.
Ocena przed operacją
O wszystkich szczegółach związanych z zabiegiem liftingu piersi najlepiej porozmawiać osobiście z chirurgiem plastycznym. Podczas pierwszej wizyty specjalista zapyta o to, czy w rodzinie były przypadki raka piersi. Jeśli nie masz wiedzy w tym zakresie, warto przed spotkaniem zasięgnąć informacji wśród swoich bliskich.
Weź ze sobą także wyniki wszystkich wykonywanych badań mammograficznych lub biopsji piersi, przygotuj listę z nazwami zażywanych leków i wszystkich odbytych operacji. Wywiad obejmuje także kwestię ewentualnych wahań masy ciała, przebytych ciąż i karmienia piersią. Aby określić możliwości leczenia, chirurg bada położenie brodawek sutkowych, a także określa jakość skóry, miąższu i wielkości otoczek.
Jak przeprowadza się zabieg liftingu piersi?
Standardowy czas zabiegu to ok. 2-4 godzin. Lifting piersi jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Wyróżnia się kilka technik mastopeksji, które różnią się między sobą sposobem nacięcia i tym samym rodzajem blizn. To, jaką metodą zostanie wykonana Twoja operacja, zależy przede wszystkim od stopnia opadania piersi i indywidualnych czynników. Chirurg plastyk podczas omawiania planu zabiegu dokładnie wskaże, w jakim miejscu powstanie blizna oraz opowie, jak należy ją pielęgnować, by była jak najmniej widoczna.
Rekonwalescencja po zabiegu
Podobnie jak w przypadku zabiegu powiększenia piersi, po liftingu niezbędne będzie noszenie specjalistycznego biustonosza. Czas dojścia do zdrowia jest względnie krótki i sam proces rekonwalescencji przebiega łagodniej niż po operacji powiększania biustu przy pomocy implantów. Mimo wszystko zapewnij sobie na ten czas pomoc i zaplanuj, kto odwiezie Cię po operacji do domu i otoczy opieką. Zaraz po zabiegu trzeba liczyć się z wystąpieniem obrzęku czy bolesności piersi – można wówczas zastosować środki przeciwbólowe.
Przygotowanie do operacji liftingu piersi
Planujesz zabieg a jednocześnie palisz? Rzucenie papierosów zdecydowanie będzie działało na Twoją korzyść. Ich palenie zmniejsza przepływ krwi w skórze i będzie spowalniać procesy gojenia. W okresie okołooperacyjnym należy unikać przyjmowania niektórych leków rozrzedzających krew (np. aspiryny), które mogą zwiększać krwawienie. Podobne działanie ma alkohol, dlatego również z niego zrezygnuj.