Plastyka brzucha

Jak przygotować się do operacji plastyki brzucha?

 

Kiedy wykonywany jest zabieg plastyki brzucha?

Wskazania do zabiegu mogą być różne. Operację plastyki brzucha wykonują kobiety, u których po ciąży lub po ciążach skóra oraz mięśnie brzucha nie obkurczyły się wystarczająco. Panie, nie mogąc zaakceptować swojego wyglądu, poszukują możliwości korekty sylwetki, jednak nie zawsze dieta oraz ćwiczenia będą wystarczające. W takiej sytuacji plastyczna korekcja może być jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Ponadto zabieg wykonywany jest również u osób, które w efekcie odchudzania (również na skutek zabiegu chirurgicznego) odnotowały znaczną utratę masy ciała, w związku z czym skóra wygląda nieestetycznie.

Przygotowania do zabiegu

Interwencja chirurgiczna w obrębie plastyki brzucha jest operacją, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Dlatego też konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu. Sama operacja trwa zazwyczaj kilka godzin, w zależności od rozległości interwencji.

Podczas konsultacji chirurg informuje pacjenta o zakresie operacji, omawiając metody leczenia oraz sposób prowadzenia zabiegu. Na tym etapie pacjent ma możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania, co pozwala mentalnie przygotować się do operacji. Lekarz, który będzie wykonywał zabieg wykonuje szczegółowe badanie pacjenta, a także zbiera obszerny wywiad chorobowy, który pozwoli ustalić ewentualne zagrożenia lub przeciwwskazania. W trakcie konsultacji specjalista bada elastyczność skóry brzucha oraz ilość tkanki tłuszczowej, jaka będzie musiała zostać usunięta.

Przed zabiegiem plastyki brzucha konieczne będzie wykonanie szeregu badań diagnostycznych, jak np. badanie grupy krwi, morfologia, poziom kreatyniny i glukozy czy wskaźników krzepnięcia (INR oraz APTT). Bardzo ważne jest też oznaczenie stężenia elektrolitów (sodu i potasu). Ponadto należy wykonać badanie moczu oraz EKG. Są to podstawowe badania, które pozwalają uzyskać lekarzowi wiedzę na temat aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Są one równie ważne w kontekście wykonania znieczulenia ogólnego.

Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one mieć wpływ na przebieg operacji oraz ewentualne powikłania. U osób z chorobami współistniejącymi konieczne może być wykonanie specjalistycznej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Przed zabiegiem plastyki brzucha obowiązkowo należy przeprowadzić konsultację anestezjologiczną.