Plastyka brzucha

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na operację plastyki brzucha?

Tagi: Brak tagów
 

Kiedy warto wykonać zabieg plastyki brzucha?

Zabieg plastyki brzucha wykonywany jest u pacjentów, u których występuje nadmiar fałdu skórnego. Sytuacja taka ma miejsce u osób po przeprowadzonych operacjach bariatrycznych, u pań po ciążach lub gdy pacjenci intensywnie odchudzali się i w krótkim czasie utracili sporo kilogramów. Należy mieć świadomość, że w takich przypadkach nadmiar skóry nie zniknie samoistnie nawet wtedy, gdy pacjent będzie regularnie i intensywnie ćwiczyć. Problemy z idealnym i jędrnym brzuchem po ciąży powstają często na skutek rozstępu mięśni prostych brzucha. Zabieg plastyki brzucha umożliwia ich skorygowanie, aby pacjentka mogła znowu cieszyć się idealną sylwetką.

Zazwyczaj na wykonanie zabiegu plastyki brzucha pacjenci decydują się z przyczyn estetycznych. Jednak fałdy skórne, poza tym, że nie wyglądają dobrze, mogą prowadzić do rozwoju odparzeń, a nawet infekcji grzybiczych. W fałdach panują bowiem idealne warunki (ciepło i wilgoć) do rozwoju drobnoustrojów, a zainfekowane miejsca często wymagają długotrwałej terapii dermatologicznej. Operacja plastyczna brzucha pozwala skutecznie wyeliminować problem, wpływając na zdrowie i podnosząc komfort życia pacjenta.

Na czym polega zabieg plastyki brzucha?

Podczas zabiegu plastyki brzucha chirurg usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej, a następnie naciąga skórę brzucha, poprawiając jego wygląd. Takie postępowanie pozwala podkreślić także talię. W trakcie operacji lekarz usuwa wystający fałd brzuszny. Poza eliminacją nadmiaru skóry i tłuszczu chirurg wykonuje korektę mięśni prostych brzucha, a także zamyka rozstępy, jeśli takowe występują.

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu lekarz wykonuje przecięcie skóry między kolcami biodrowymi, nieco poniżej linii bielizny. Kolejne cięcia wykonywane są w okolicy pępka. W zależności od rozmiaru operacji (wielkości fałdu skórnego i tkanki tłuszczowej, które zostaną usunięty) konieczne jest wytworzenie nowego miejsca na pępek, a w przypadku niewielkich operacji istnieje możliwość pozostawienia pępka w pierwotnym miejscu. Zakres operacji określany jest przez lekarza przygotowującego pacjenta do zabiegu.